Utsikt mot Smögenbryggan.

Smögen

Smögen er vel godt kjent for de fleste som tidvis ferdes i Bohuslän. En skikkelig ferieperle, der fiske og turisme er viktigste næringsveier. Før vi kjører over Smögenbroen stanser vi på parkeringsplassen (én på hver side) og tar stedet i øyesyn. Herfra ser vi også over mot nabo Kungshamn. Etter broen svinger vi av mot høyre, og stanser på bobilparkeringen Ställplats Smögen. Der er det landstrøm, tømming av gråvann og kjemisk, samt drikkevann. Dusj og toalett er det ikke der, men derimot bare et steinkast til en velassortert matbutikk. Og så er det bademuligheter her, samt vei/sti rett ut i åpent kystlandskap.

Med sykkelen som egnet transportmiddel starter vi utforskningen av denne idylliske fiskeri- og ferieøya. Og hovedmålet er Smögenbryggan, som er en av Sveriges mest kjente brygger. Der trasker vi rundt på betong og hele 640 meter behagelig treverk, og konstaterer at bare en snau kilometer fra bobilplassen finnes det et utall butikker, kafeer, fiskeboder, barer og restauranter. Fra bryggen kan man også ta en av de såkalte Zitabåtene over til Kungshamn, eller til Hållö fyr.

Utsikt mot Smögenbryggan.
Smögenbryggan

I den ene enden av brygga ligger Ängebacken, med en oppsiktsvekkende samling idylliske og fargerike rorbuer som nok er hyppig fotografert. En sti fører dit og videre utover i åpent landskap med klippebad og stupetårn. Andre stier fører opp i høyden, så om man vil bytte ut en benk ved brygga med en benk i åpent landskap, kan man for eksempel ta utgangspunkt i bobilplassen, eller kjøre til badeplassen Vallevik, og starte turer derfra. Vi for vår del syklet til Badhusparken og Makrillvikens vandrerhjem nordøst på øya, gikk opp i høyden og fikk et perfekt overblikk over Smögen og omegn.

Fargerike sjøhus.
Ängebacken

Translate »
Skroll til toppen